top of page
Zdjęcie autoraKomora Tlenowa

Komora hiperbaryczna czy normobaryczna ?

Zaktualizowano: 4 lis

Czy znasz różnice i podobieństwa tych dwóch komór ? Zastanawiasz się z których skorzystać i jakie są wady i zalety kazdej z nich ? Przedatawimy je w tym artykule i opiszemy je w praktyce.


Komora Normobaryczna Radom
Komora Normobaryczna Radom

Mierz siły na zamiary...


Zaczynając od podobieństw , należy zwrócić uwagę na fakt, iż w jednym i drugim przypadku zasada działania obydwu komór z pozoru jest identyczna. W jednym i drugim przypadku wykorzystują one dobroczynne działanie zwiększonego stężenia tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia. I w pewnym stopniu na tym kończą się podobieństwa.



Komora normobaryczna czy hiperbaryczna
Komora Normobaryczna Radom

W przypadku komór hiperbarycznych podwyższone ciśnienie wynosi zazwyczaj 1.3 Ata natomiast w przypadku normobarii wzrasta aż do 1.5 Ata. Jak to wpływa na nasz organizm ? Często porównuje się wejście do komór do wejścia na szczyty gór.


1.3 Ata porównywane jest do wejścia na szczyt o wysokości 3000 m.n.p.m natomiast 1.5 Ata do wspinaczki na szczyt 5000 m.n.p.m., co stanowi znaczną różnice. W takich warunkach w górach jaki i w naszym organizmie przy wejściu do komory zwiększa się objętość płuc dzięki czemu jesteśmy w stanie nabierać większe wdechy, wchłaniając przy tym większą ilość tlenu. Tak właśnie trenują wyczynowi sportowcy, którzy w warunkach większej możlwiości zdobywania tlenu - zwiększają wytrzymałość oraz dbają o dotlenienie organizmu prowadząc treningi w górach.


Należy jednak pamiętać że wejście na szczyt 3000 metrów jest w większości możliwe bez długiego treningu i w normalnych warunkach dla zwykłego człowieka. Wejście na 5000 metrów bez sprzętu i żadnego treningu jest już za to ryzykownym i śmiałym wyczynem. O tym z pewnością należy pamiętać gdyż nie wiele osób radzi sobie z różnicą ciśnień i odczuwa dyskomfort aniżeli uczucie spokoju, relaksu przebywając w komorze gdy ciśnienie wynosi aż 1.5 Ata. Porównanie do gór jest doskonałym zobrazoaniem i uświadomieniem dla pacjenta jak odczuwa to nasz organizm i jak on reaguje. Nie mniej jednak weźmy pod uwagę iż podwyższone ciśnienie realnie odzwierciedla zejście w dół niż w góre. Większość z nas zdobywa szczyty więcej razy niż nurkuje.


Komora tlenowa

"Tlen to podstawa..."


To co jest drugim czynnikiem, w kwestii różnic to to co jest nam "na tej wysokości" podawane. Różnica pomiędzy komorą hiperbaryczną a komorą normobaryczną jest również znaczna.


Komora hiperbaryczna = 97 procentowy tlen

Komora normobaryczna = 40 procentowy tlen , dwutlenek węgla oraz wodór



Zabieg w komorze hiperbarycznej znany jako tlenoterapia hiperbaryczna polega na dostarczeniu pacjentowi czystego tlenu w warunkach zwiększonego ciśnienia, w komorze. Procedura trwa od około 60 minut do 90 minut.

Zabieg w komorze normobarycznej polega na dostarczeniu nie czystego tlenu a 40 procentowego , dwutlenku węgla i wodoru w warunkach zwiększonego ciśnienia również w komorze. Sesja w normobarii może trwać 3 godziny a także można w niej spędzać noce gdyż mieszanka podawana w trakcie zabiegu nie ma w zamiarze działać leczniczo a typowo rekreacyjnie ( pacjenci często grają w gry planszowe, czytają czasopisma lub odpoczywają od codzienności w zamkniętym pomieszczeniu ) - w przeciwieństwie do hiperbarii gdzie maksymalny czas jednej sesji to zazwyczaj 1 godzina.


Komora Normobaryczna Radom
Komora Normobaryczna Radom

Nie bez przyczyny komora hiperbaryczna jest nazywana przez lekarzy LECZNICZĄ a komora normobaryczna typowo REKREACYJNĄ. Różnice w leczeniu schorzeń są bardzo widoczne i komora hiperbaryczna jest częściej wybierana przez znawców i lekarzy niż komora normobaryczna. Czas bardzo często gra tu dużą role - nie mniej jednak fakt że przebywać można całe noce w dużych normobariach bez negatywnego wpływu na organizm świadczy niestety za tym że ilość tlenu podawanego dla osoby w środku jest stosunkowo mała a to sprawia że znacznie dłużej trwa tam leczenie.



Komora hiperbaryczna
Komora Tlenowa Radom

Kolejną ważną kwestią jest fakt iż tlen w hiperbarii podawany jest bezpośrednio poprzez maskę tlenową. Cała komora jest dedykowana dla niego i może on w spokoju spedzać ten czas skupiając się na spokojnym oddechu i nie jest on uzależniony od pozostałych pacjentów. W przypadku normobarii tlen unosi się w powietrzu i rzadko podawany jest poprzez maskę lecz dzieli on jego wspólnie z pozostałymi pacjentami.


Komora tlenowa Radom
Komora Tlenowa Radom

"Historia badań..."

Nadmienić należy że tlenoterapia hiperbaryczna jest stosowana od setek lat. Pierwsze komory hiperbaryczne mają swój początek w latach trzydziestych XX wieku. O normobarii wiemy stosunkowo nie dużo, pierwsze komory normobaryczne powstały w 2013 roku. Nie możemy wskazać zatem wielu róznic w kwestii badań gdyż jest to zbyt krótki okres w przypadku normobarii w stosunku do hiperbarii. Badania wykonywane przekraczają ledwo co 10 lat w przypadku normobarii i są znacznie okrojone - nie znamy jeszcze wielu skutków ubocznych normobarii w związku z tym. Co innego mamy w przypadku hiperbarii, która została już wielopoziomowo i wielowartswowo przebadana oraz sprawdzona.


Komora hiperbaryczna
Komora Tlenowa Radom

Jeżeli jesteś zainteresowana lub zainteresowany aby skorzystać z Komory Hiperbarycznej, zapisz się już dzisiaj i skorzystaj z ceny promocyjnej:

1 sesja tlenoterapii za 119 zł zamiast 149 zł

5 sesji tlenoterapii za 499 zł zamiast 750 zł

10 sesji tlenoterapii za 800 zł zamiast 1500 zł


Zapisz się już dziś

Promocja ograniczona czasowo




3521 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page