Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej, w skrócie ADHD, to złożone zaburzenie neurologiczne, na które medycyna nie wynalazła jeszcze skutecznego sposobu leczenia. Istnieje jednak wiele sposobów rehabilitacji dla poprawy ogólnego samopoczucia i funkcjonowania chorych osób w społeczeństwie. Stosowane jest zazwyczaj połączenie terapii farmakologicznej i rozmaitych ćwiczeń psychospołecznych.
Badania wykazują, że w dużej mierze za pogorszoną pracę mózgu odpowiada jego niedotlenienie - wpływa ono też na rozwój ADHD. Komora hiperbaryczna to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność przy wspomaganiu terapii osób z tą przypadłością.
Tlenoterapia polega na dostarczaniu do organizmu dużych ilości tlenu, dzięki panującemu w komorze wysokiemu ciśnieniu. Wśród ogólnych korzyści hiperbarii i normobarii dla układu nerwowego wymienia się skuteczne dotlenianie wszystkich obszarów mózgu, ożywianie i pobudzanie uśpionych komórek oraz polepszenie ogólnego funkcjonowania i metabolizmu tkanek.
Korzyści dotlenienia dla pracy mózgu w przypadku ADHD
Tlenoterapia może być skutecznym narządziem w walce z autyzmem, zespołem Aspergera czy ADHD. Dodatkowe utlenienie struktur mózgu obniża poziom stresu u osób z zaburzeniami tego typu i poprawia zdolności poznawcze. Polepsza się również jakość snu oraz zdolność do nawiązywania kontaktu wzrokowego z rozmówcą.
Według danych, za występowanie ADHD odpowiada wolniejszy rozwój struktur mózgowych, który utrudnia skupianie się i wpływa na pracę neuroprzekaźników. Zabiegi w komorze hiperbarycznej pozytywnie wpływają na przebieg zespołu nadpobudliwości ruchowej. Badania przeprowadzone na tysiącach osób z ADHD na uniwersytecie Fordham wskazują, że sesje tlenoterapii stymulują rozwój nowych komórek mózgowych, polepszając funkcjonowanie całego narządu. Po 20-30 wizytach w komorze hiperbarycznej osoby z ADHD wykazywały się lepszą koncentracją; zaobserwowano również poprawę w dziedzinie komunikacji.
Comments